Class Schedule

Fall 2017 

Classes begin September 5th!

Mommy & Me

Tuesday 9:15-9:45 am Mommy and Me Class (Instructor: Tamra)

Wednesday 2:45-3:15 Mommy and Me Class (Instructor: Tamra)

 

3-4 Year Olds – Ballet/Tap Combo

Tuesday 10:30-11:15 am 3 year olds (Instructor: Tamra)

Tuesday 11:15-12:00 am 4 year olds (Instructor: Tamra)

Tuesday 5:30-6:15 3-4 year olds (Instructor: Kynlee)

Wednesday 12:30-1:15 4 year olds (Instructor: Tamra)

Wednesday 1:15-2:00 3 year olds (Instructor: Tamra)

Wednesday 5:30-6:15 3-4 year olds (Instructor: Kynlee)

 

4-5 Year Olds – Ballet/Tap Combo

Tuesday 11:15-12:00 am 4 year olds (Instructor: Tamra)

Tuesday 6:15-7:00 4-5 year olds (Instructor: Kynlee)

Wednesday 12:30-1:15 4 year olds (Instructor: Tamra)

Wednesdays 6:15-7:00 4-5 year olds (Instructor: Kynlee)

 

Kindergarteners/5-6 Year Olds – Ballet/Tap Combo

Tuesday 9:45-10:30 am Kinder (Instructor: Tamra)

Wednesday 2:00-2:45 Kinder (Instructor: Tamra)

 

5-6 Year Olds – Ballet/Jazz

Monday 5:30-6:15 5-6 year olds (Instructor: Clesi)

Tuesday 6:15-7:00 5-6 year olds (Instructor: Tamra)

Wednesday 5:00-5:45 5-6 year olds (Instructor: Spencer)

 

3-5 Year Olds – Hip Hop

Monday 4:45-5:30 3-5 year olds (Instructor: Clesi)

Wednesday 4:15-5:00 3-5 year olds (Instructor: Spencer)

 

5-6 Year Olds – Hip Hop

Monday 6:15-7:00 5-6 year olds (Instructor: Lizzy)

Tuesday 5:30-6:15 5-6 year olds (Instructor: Tamra)

Wednesday 5:45-6:30 5-6 year olds (Instructor: Spencer)

Thursday 7:00-7:45 Boys Only, Beginning 5-8 year olds (Instructor: Mikaila)

 

7-8 Year Olds – Ballet/Jazz

Monday 6:15-7:00 7-8 year olds (Instructor: Spencer)

Wednesday 6:30-7:15 7-8 year olds (Instructor: Clesi)

Thursday 5:45-6:30 7-8 year olds (Instructor: Lizzy)

 

7-8 Year Olds – Hip Hop

Monday 5:30-6:15 7-8 year olds (Instructor: Lizzy)

Monday 7:00-7:45 7-8 year olds (Instructor: Lizzy)

Wednesday 7:30-8:15 7-8 year olds (Instructor: Spencer)

Thursday 7:00-7:45 Boys Only, Beginning 5-8 year olds (Instructor: Mikaila)

 

9-12 Year Olds – Jazz

Monday 7:00-8:00 9-12 year olds (Instructor: Spencer)

Tuesday 7:45-8:45 9-12 year olds (Instructor: Hayley)

Wednesday 7:15-8:15 9-12 year olds (Instructor: Clesi)

 

9-12 Year Olds -  Hip Hop

Monday 7:45-8:30 9-12 year olds (Instructor: Lizzy)

Tuesday 7:00-7:45 9-12 year olds (Instructor: Lizzy)

Tuesday 7:45-8:30 Boys Only, Intermediate/Advanced (Instructor: Lizzy)

Wednesday 7:00-7:45 9-12 year olds (Instructor: Lizzy)

Thursday 5:30-6:15 9-12 year olds (Instructor: Mikaila)

 

Teens – Ballet

Monday 4:30-5:30 Teen (Instructor: Jacqualine)

 

Teens – Jazz

Monday 6:30-7:30 Teen (open level) (Instructor: Hayley)

Thursday 7:45-8:45 Teen (technique only) (Instructor: Mikaila)

 

Teens – Hip Hop

Monday 7:30-8:15 Teen (Instructor: Hayley)

Tuesday 7:00-7:45 Teen (Instructor: Hayley)

Tuesday 7:45-8:30 Boys Only, Intermediate/Advanced (Instructor: Lizzy)

 

Adult – Hip Hop & Jazz

Tuesday 8:30-9:15 Adult Hip Hop (Instructor: Lizzy)

Wednesday 8:15-9:15 Adult Jazz (Instructor: Spencer)

 

Boys Only – Hip Hop

Tuesday 7:45-8:30 Boys Intermediate/Advanced (Instructor: Lizzy)

Thursday 7:00-7:45 Boys Beginning/Intermediate (Instructor: Mikaila)

 

Classical Ballet

Monday 4:00-5:30 Level 6 (Instructor: Barb)

Wednesday 4:00-5:30 Level 6 (Instructor: Jamie)

Thursday 6:30-7:30 Level 6, technique only (Instructor: Barb)

Monday 5:30-7:00 Level 5 (Instructor: Barb)

Wednesday 5:30-7:00 Level 5 (Instructor: Jamie)

Thursday 5:30-6:30 Level 5, technique only (Instructor: Barb)

Tuesday 5:30-6:30 Level 4 (Instructor: Barb)

Thursdays 7:30-8:30 Level 4 (Instructor: Jacqualine)

Tuesday 6:30-7:30 Level 3 (Instructor: Barb)

Thursday 4:30-5:30 Level 3 (Instructor: Barb)

Monday 5:30-6:30 Level 2 (Instructor: Jacqualine)

Thursday 4:30-5:30 Level 2 (Instructor: Danica)

Tuesday 4:30-5:30 Level 1.5 (Instructor: Kynlee)

Tuesday 4:30-5:30 Level 1 (Instructor: Barb)

Thursdays 5:30-6:00 Pre Ballet (Instructor: Danica)

Monday 4:30-5:30 Teen (Instructor: Jacqualine)

Thursday 7:30-8:30 Pointe (Instructor: Barb)

 

Acrobatics - Please note:  We have updated our acro skill requirements/level.  Please refer to the Blog post titled "Acro Class Assessment/Registration".

Wednesday 4:45-5:15 Pre Acro (Instructor: Amanda)

Tuesday 6:30-7:30 Level 1 (Instructor: Amanda)

Wednesday 6:30-7:30 Level 1 (Instructor: Amanda)

Saturday 9:00-10:00 Level 1/2 (Instructor: Ariel)

Tuesday 7:30-8:30 Level 2 (Instructor: Amanda)

Wednesday 5:30-6:30 Level 2 (Instructor: Amanda)

Saturday 9:00-10:00 Level 1/2 (Instructor: Ariel)

Tuesday 5:30-6:30 Level 3 (Instructor: Amanda)

Wednesday 7:30-8:30 Level 3 (Instructor: Amanda)

Saturday 10:00-11:00 Level 3 (Instructor: Ariel)

 

Competitive Jazz Technique Classes

Monday 6:30-8:00 Jazz 6 (Instructor: Christina)

Thursday 6:30-7:30 Jazz 5 (Instructor: Christina)

Tuesday 7:008:30 Jazz 4 (Instructor: Spencer)

Thursday 7:30-8:30 Jazz 3 (Instructor: Christina)

Monday 4:30-5:30 Jazz 2 (Instructor: Misty)

Thursday 7:00-8:00 Jazz 1 (Instructor: Misty)

Thursday 6:30-7:00 Pre Jazz (Instructor: Mikaila)

Wednesday 6:30-7:30 Turns (Instructor: Spencer)

 

Competitive Specialty Classes (By Permission Only)

Monday 8:00-9:00 Advanced Contemporary (Instructor: Spencer)

Wednesday 7:45-8:45 Intermediate Hip Hop/Contemporary (Instructor: Lizzy)

Thursday 5:00-5:45 Hip Hop Technique (Instructor: Lizzy)

 

Specialty Classes

Monday 8:15-9:00 Beg/Int. Contemporary (Instructor: Hayley)

Wednesday 7:45-8:45 Musical Theatre/Acting (Instructor: Carolina)

 

Tap Classes

Monday 8:00-8:45 Beginning/Intermediate (Instructor: Deidre)

Thursday 8:30-9:15 Advanced (Instructor: Deidre)